Print  

Board of Directors

Mr. JI Qi (季琦)
Founder, Executive Chairman and Chief Executive Officer
QI_JI.jpg

aged 53, founded our Group, and was appointed as a Director on February 4, 2007. Mr. Ji has also served as the Executive Chairman of our Board since August 2009, and our Chief Executive Officer since November 2019. He is primarily responsible for the overall strategic planning of our Group and the management of our Group’s business. Mr. Ji also serves as a director in China Lodging Holdings Singapore Pte. Ltd and China Lodging Investment Limited, all of which are subsidiaries of our Company.
Mr. Ji has over 20 years of experience in the hospitality industry. Prior to his current role, he also served as our Chief Executive Officer from January 2012 to May 2015 and from 2007 to August 2009. He co-founded Home Inns & Hotels Management Inc. and served as its chief executive officer from 2002 to January 2005. He also co-founded Trip.com (a company listed on the NASDAQ, ticker symbol: TCOM), one of the largest online travel services providers in China, in 1999, acted as its chief executive officer and president until 2001, and currently serves on Trip.com’s board as an independent director.
Mr. Ji received his bachelor degree in engineering mechanics and master degree in mechanical engineering from Shanghai Jiao Tong University (上海交通大學) in the PRC in 1989 and February 1992, respectively.    
    

Ms. ZHANG Min (張敏)
Vice Chair-lady
Min_Zhang.jpg

aged 46, joined our Group in September 2007 and was appointed as a Director on November 8, 2019. Ms. Zhang has served as our Executive Vice-chairlady since November 8, 2019 and subsequently as Vice Chairlady since July 20, 2020. She is primarily responsible for participating in decision making of important matters of our Group that involve our Board.
Ms. Zhang currently serves in a number of our subsidiaries. She is the director of Shanghai Yuchuang Investment Management Co., Ltd (上海與創投資管理有限公司). She is also a supervisor of Hangzhou Muting Hotel Management Co., Ltd (杭州目庭酒店管理有限公司), Urumqi Luting Hotel Management Co., Ltd (烏魯木齊魯庭酒店管理有限公司), Urumqi Qiting Hotel Management Co., Ltd (烏魯木齊齊庭酒店管理有限公司), Chongqing Yiting Hotel Management Co., Ltd (重慶藝庭酒店管理有限公司), Hanting (Shanghai) Enterprise Management Co., Ltd (漢庭(上海)企業管理有限公司), Dalian Yuanyang Sikelai Hotel Co., Ltd(大連遠洋斯克萊酒店有限公司), Chengdu HanTing Yangchen Hotel Management Co., Ltd (成 都漢庭陽晨酒店管理有限公司), Nantong Botong Hotel Co., Ltd (南通市柏通大酒店有限公司) and Shanghai Yate Hotel Management Co., Ltd (上海雅特酒店管理有限公司).
Ms. Zhang has over 10 years of experience in the hospitality industry and in finance and consulting. She also served as our chief executive officer from May 2015 to November 2019, our president from January 2015 to May 2015, our chief financial officer from March 2008 to May 2015, our chief strategic officer from November 2013 to January 2015 and our senior vice president of finance from September 2007 to February 2008.
Ms. Zhang has been an independent director of LAIX Inc (a company listed on the New York Stock Exchange, ticker symbol: LAIX) since May 2020. She had also been an independent non-executive director of Genscript Biotech Corporation (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1548) from August 2015 to November 2018, and an independent director of OneSmart Education Group Limited (a company listed on the New York Stock Exchange, ticker symbol: ONE) from March 2018 to February 2020.
Ms. Zhang received a Master of Business Administration degree from Harvard Business School in the United States in June 2003. She also obtained her bachelor’s degree in international business management and master’s degree in business management from the University of International Business and Economics (對外經濟貿易大學) in the PRC in June 1994 and July 1997, respectively. Ms. Zhang is a Fellow of The Aspen China Fellowship Program and a member of the Aspen Global Leadership Network.
 

Mr. Sébastien, Marie, Christophe BAZIN
Director

also known as Sébastien Bazin, aged 58, joined our Group and was appointed as Director on January 25, 2016. Mr. Bazin is primarily responsible for participating in decision making of important matters of our Group.
Mr. Bazin has managed and participated in a large number of investments in the hospitality industry over 20 years. He serves as the chairman and chief executive officer of Accor (a company listed on the Euronext Paris (EPA) (stock code: AC) and London Stock Exchange (stock code: 0H59)), where he has served as a director since January 2006. Prior to that, he served as a member of the supervisory board of Accor since May 2005, and was responsible for participating in decision making of strategic matters of Accor. Please refer to the section headed “History and Corporate Structure—Strategic Alliance with Accor” for further details of the principal business activities of Accor and the non-competition undertaking entered into by Accor and us. Mr. Bazin is also the vice chairman of the supervisory board of Gustave Roussy Foundation. Previously, Mr. Bazin was a managing director and chief executive officer in Colony Capital SAS (Paris), a private-equity firm, from December 1997 to May 2013 and subsequently the president in Colony Capital SAS (Paris) from May to September 2013. Mr. Bazin has been an independent director of General Electric Company (a company listed on the New York Stock Exchange, ticker symbol: GE) since April 2016. He had also been a non-executive and non-independent director of Banyan Tree Holdings Ltd. (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: B58) from October 2017 to December 2017.
Mr. Bazin has earned his master’s degree in business management from Paris-Sorbonne University in France in 1985.
 

Mr. Gaurav BHUSHAN
Alternate director to Sébastien BAZIN
aged 49, joined our Group and was appointed as an alternate Director to Mr. Bazin on April 15, 2016. Mr. Bhushan began his career with Accor in 1995 in Australia, where he held various posts in operations and finance before moving into development. Mr. Bhushan was the business development manager for Accor in Australia and New Zealand in 2000, and then VP development for North Asia and the Pacific region in 2004, and was subsequently appointed as the chief development and investment officer for Asia-Pacific from November 2011 to June 2015. Mr. Bhushan has led the Asia Pacific development teams of Accor since 2006. He has been the global chief development officer of Accor since July 2015, responsible for overseeing the group’s hotel development strategy worldwide. Mr. Bhushan joined Accor’s executive committee in January 2017.
Mr. Bhushan have also been an non-executive and non-independent director of Banyan Tree Holdings Ltd. (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: B58) since December 2017. He obtained a Master of Business Administration degree from the Royal Melbourne Institute of Technology in Australia in October 1997 and a graduate diploma in Applied Finance & Investments from the Securities Institute of Australia in March 2002.
 
Mr. ZHANG Shangzhi (張尚稚)
Director

aged 67, joined our Group and was appointed as a Director on June 24, 2016. Mr. Zhang is responsible for participating in decision making of important matters of our Group.
Mr. Zhang has more than 30 years of experience in the hotel industry and in foreign trade. Mr. Zhang has been the executive director of Tianjin Amis Hotel Management Company since 2009. He acted as general delegate of Accor Hotel Group in China from January 1999 to December 2008, during which he was concurrently appointed as the executive director and general manager of Tianjin Accor Hotel Management Co., Ltd. (天津雅高酒店管理有限公司) in March 2003, and was responsible for brand Ibis’ development and operation in China. He successively served as head of manager office, assistant to general manager and deputy general manager at China Export Commodity Bases Development Corporation (中國出口商品基地建設 總公司), from January 1993 to 1998. Prior to that, Mr. Zhang held several positions at the Ministry of Foreign Economic Relations and Trade of PRC (中華人民共和國對外經濟貿易部) from February 1978 to December 1992. He was third secretary of the Commercial Bureau of Chinese Embassy in Zaire from October 1981 to September 1985. Mr. Zhang graduated from the University of International Business and Economics (對外經濟 貿易大學) (formerly known as Beijing Institute of Foreign Trade (北京對外貿易學院)) in the PRC with a major in French in January 1978. He studied for “joint interpreting and conference service” program at the Commission of the European Communities in Brussels from September 1987 to February 1988 and the French National School of Administration (École Nationale D’administration) in France from 1990 to 1991. In 2014, Mr. Zhang received the medal award of “Chevalier de Legion d’honneur” from French government.
 

Mr. John WU Jiong (吳炯)
Co-founder and independent Director
aged 53, a co-founder of our Group, has served as our Director since January 4, 2007. Mr. Wu is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board. Mr. Wu also serves as a director of China Lodging Holdings Singapore Pte. Limited, a supervisor of HanTing Technology (Suzhou) Co., Ltd. (漢 庭科技(蘇州)有限公司) and HanTing Xingkong (Shanghai) Hotel Management Co., Ltd. (漢庭 星空(上海)酒店管理有限公司), all of which are the subsidiaries of our Company.
Mr. Wu is the founding partner and chairman of FengHe Fund Management Pte Ltd. He served as the venture partner of Northern Light Venture Capital and was an angel investor and the chief technology officer of Alibaba Group. Mr. Wu was a non-executive director of Viva Biotech Holdings (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1873) from 2018 to 2020.
Mr. Wu received his Bachelor of Science from the University of Michigan in the United States in August 1989.
 
Ms. ZHAO Tong Tong (趙彤彤)
Co-founder and independent Director

aged 53, a co-founder of our Group, has served as our Director since February 4, 2007. Ms. Zhao is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board.
Ms. Zhao has served in several companies, including the supervisor of Shanghai Asia-Tang Health Technology Development Co., Ltd., the executive director of Shanghai Hong Ying Hi-Tech Co., Ltd., and the executive director of Shanghai Xie Cheng Science and Technology Co., Ltd..Ms. Zhao received her Master of Engineering degree from Shanghai Jiao Tong University (上 海交通大學) in the PRC in March 1992 and her Master of Business Administration degree from McGill University in Canada in June 2003. She also obtained her bachelor’s degree with a major in biomedical engineering and instrument from Southeast University (東南大學) in the PRC in July 1989.
 

Mr. SHANG Jian (尚健)
Independent Director

aged 52, joined the Group and has served as our independent Director since May 5, 2014. Mr. Shang is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board.
He has over 21 years of experience in corporate management and financial innovation. Mr. Shang has been the general manager of Hong Shang Asset Management Co., Ltd. since July 2013. From September 2006 to November 2012, he served as chief executive officer of UBS SDIC Fund Management Company. Prior to that, he served as chief executive officer of Yin Hua Fund Management Co., Ltd., deputy chief executive officer of Hua An Fund Management Co., Ltd, and head of strategic planning of Shanghai Stock Exchange respectively from January 2001 to June 2006. Previously, he was a deputy division director of China Securities Regulatory Commission (中國證監會).
Mr. Shang has been an independent non-executive director of Shanghai Realway Capital Assets Management Co., Ltd. (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1835) since October 2018.
Mr. Shang obtained his PhD in business administration and master of arts in economics from University of Connecticut in the United States in December 1997 and December 1994, respectively, and his bachelor’s degree with a major in industrial and foreign trade from Shanghai Jiao Tong University (上海交通大學) in the PRC in July 1989.
 

Ms. CAO Lei (曹蕾)
Independent Director
aged 45, joined our Group and was appointed as an independent Director on July 23, 2020. She is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board.
She has been the head of tax Greater China in Philips Electronic Singapore Pte Ltd. since May 2012. Prior to that, Ms. Cao served as a senior tax director from January 2010 to May 2012 and a tax director from October 2007 to December 2009 in Philips China Investment Co., Ltd. She was also a tax director in Philips Electronics Singapore Pte Ltd from January 2006 to September 2007 and the senior tax manager in Philips China Investment Co., Ltd. from November 2003 to December 2005. Her primary role is to manage a team to provide tax solutions for Philips group in the responsible market, as well as to support and secure Philips group’s interests and operations. Previously, Ms. Cao worked in Deloitte Touche Tohmatsu Certified Public Accountants LLP from September 1995 to October 2003 under various roles and her last position was a manager in the tax and business advisory department.
Ms. Cao received a bachelor’s degree with a major in international business management from Shanghai University of Finance and Economics (上海財經大學) in the PRC in July 1995. Ms. Cao is a PRC Certified Public Accountant, who has obtained her qualification from Shanghai Institute of Certified Public Accountants in December 2009, and is also a PRC Certified Tax Agent, who has obtained her qualification from Shanghai Certified Tax Agent Management Center (上海註冊稅務師管理中心) in June 2000.
 
Mr. HEE Theng Fong (許廷芳)
Independent Director
aged 66, was appointed as an independent Director of the Company on July 20, 2020. Mr. Hee is mainly responsible for supervising and providing independent judgment to our Board. Mr. Hee is a qualified advocate and solicitor in Singapore with over 30 years of experience.
Mr. Hee has been a consultant of Harry Elias Partnership LLP since January 2014. Mr. Hee is a fellow of Singapore Institute of Arbitrators and Chartered Institute of Arbitrators (UK). He is also on the panel of arbitrators in various arbitration institutions including Singapore International Arbitration Centre (SIAC), China International Economic and Trade Arbitration Commission (CIETAC), Beijing Arbitration Commission (BAC), Shanghai International Economic and Trade Arbitration Commission (SIETAC), Hong Kong International Arbitration Centre (HKIAC), Hainan International Arbitration Court (HIAC) and Asian International Arbitration Centre (AIAC). Mr. Hee is also an ambassador of Singapore International Mediation Centre (SIMC) and has been an accredited mediator of Singapore Mediation Centre (SMC) since March 2017.
Mr. Hee serves as an independent director of several listed companies, including Zheneng Jinjiang Environment Holding Company Limited (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: BWM) since June 2016, Straco Corporation Limited (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: S85) since April 2016, Yanlord Land Group Limited (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: Z25) since October 2017, China Aviation Oil (Singapore) Corporation Ltd (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: G92) since April 2019, Haidilao International Holding Ltd. (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code:6862) since September 2018, Tye Soon Limited (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: BFU) from May 1997 to June 2020, APAC Realty Limited (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: CLN) from September 2017 to June 2020, First Resources Limited (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: EB5) from October 2007 to May 2018, YHI International Limited (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: BPF) from May 2003 to April 2018, and Datapulse Technology Limited (a company listed on the Singapore Exchange, stock code: BKW) from January 1994 to December 2017. Mr. Hee was also a director of Chinese Development Assistance Council from June 2012 to June 2018 and Singapore Chinese Cultural Centre from May 2015 to September 2019. He has been a director of Chua Foundation of Singapore since March 2015, F&H Singhome Fund II Ltd. since April 2012, and F&H Singhome Fund III Ltd. since August 2015.
Mr. Hee was awarded the Public Service Medal and Public Service Star awards by the Ministry of Home Affairs of Singapore respectively in 2008 and 2015. He was also appointed as a Justice of the Peace in April 2018.
Mr. Hee obtained his bachelor’s degree in law from National University of Singapore (formerly known as the University of Singapore) with honors in Singapore in May 1979 and also received a diploma in Chinese law from Soochow University (蘇州大學) in the PRC in October 2004.
He has been admitted as an advocate and solicitor by the Supreme Court of Singapore since October 1981.
 
© 2020 沪 ICP 备 06011586号 Copyright © China Lodging Group,Limited . All Rights Reserved